Draga braćo svećenici,
prije nekoliko dana Stožer za civilnu zaštitu Republike Hrvatske odredio je nove upute koje se odnose na dodatna ograničenja kako bi se spriječilo daljnje širenje koronavirusa. Nažalost, veliki je broj svećenika naše Biskupije koji je obolio od zaraze COVID-19. Također, na području naše Biskupije, koja brojem stanovnika nije velika, veliki je broj osoba koje su oboljele od ovog virusa. Želimo svima brz i potpun oporavak. Istina, već ih je puno i ozdravilo, ali nažalost neke od tih osoba nisu uspjele izboriti se s ovom infekcijom te su preminule. Preporučujemo ih Božjem milosrđu.
S obzirom na stanje u kojem se nalazimo sazvao sam u utorak 1. prosinca 2020. članove Zbora savjetnika i dekane naše Biskupije kako bismo zajednički promislili i donijeli mjere koje će vrijediti za našu Gospićko-senjsku biskupiju. Svjesni sadašnjih zahtjevnih okolnosti, a kao dionici odgovornosti za zdravlje i život svećenika, vjernika i drugih građana, te u skladu s najnovijim mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, donosimo sljedeće mjere koje je potrebno s punom savješću i odgovornošću poštovati.
1. Što se tiče odredbe Nacionalnog stožera RH da na vjerskim slavljima smije biti prisutno 25 osoba. Većina župa naše Biskupije je s manjim brojem stanovnika pa ne postoji neka veća opasnost da se ugrozi taj postavljeni limit. No, bez obzira na to preporučujemo da svaki župnik redovito naglašava važnost poštovanja mjera Nacionalnog stožera RH koje se odnose na obvezno nošenje zaštitnih maski za lice, dezinfekcija ruku i crkvenog prostora, socijalna distanca prilikom vjerskih slavlja, kao i odredbi unutar samog liturgijskog čina (pričest na ruku, izostavljanje pružanja mira i izostavljanje blagoslovljene vode pri ulazu u crkvu).
2. Kako bi omogućili većem broj vjernika da ipak smije sudjelovati na svetoj misi, a pri tome poštuju mjere Nacionalnog stožera, ovime u skladu s Kan. 905 §§ 1,2 Zakonika kanonskog prava dajem dopuštenje svim svećenicima naše Biskupije da u ovom vermenu, dok se drugačije ne odredi, smiju dnevno slaviti dvije svete mise, a nedjeljom i blagdanom tri svete mise. Također, u skladu s kan. 1248, § 1 Zakonika kanonskog prava dopuštam, tamo gdje je pastoralna potreba, slavljenje nedjeljne svete mise u subotu navečer. Tamo gdje je moguće neka se organiziraju prijenosi svetih misa iz župnih crkvi putem medija i društvenih mreža kako bi vjernici koji nisu u mogućnosti doći na svetu misu ipak mogli biti duhovno povezani sa svojom župnom zajednicom.
3. Budući da ne znamo gdje se možemo zaraziti COVIDOM-19 potrebno je da svećenici i vjernici imaju svijesti o očuvanju zdravlja i života ljudi među kojima se krećemo. Zato je potrebno prije polaska na svetu misu izmjeriti tjelesnu temepraturu ili ako primjetimo bilo kakve simptome koji upućuju na pogoršanje tjelesnog zdravlja, ostati kod kuće u izolaciji i na taj način pokazati kršćansku odgovornost i pažnju prema drugima.
4. Budući da se nalazimo u vremenu Došašća i približavamo se svetkovini Božića svjesni smo da se veliki broj vjernika želi pomiriti s Bogom u sakramentu ispovijedi. Nažalost, u vremenu epidemije nije moguće organizirati velike božićne ispovijedi na način na koji su bile do sada organizirane. Kako vjernike ne bi ostavili bez ovog sakramenta predlažemo da svi svećenici ispovijedaju svaki dan prije mise zornice. Ako je pastoralna potreba, posebno u velikim župama, moguće je organizirati ispovijed i više puta u danu i to na nekoliko mjesta (crkve, dvorane, sakristija). Također moguće je organizirati i dežurstva svećenika iz dekanata u određenim danima u tjednu samo je potrebno informirati vjernike o tome i pridržavati se epidemioloških preporuka.
5. Kada su u pitanju župne kateheze predlažemo da se one održavaju po školskom modelu, tj. neka se kateheza održava po razrednim odijelima. Preporučujemo da župnici slave jednu svetu misu s vjeroučenicima te će se na taj način izbjeći bliski kontakti vjeroučenika i ostalih vjernika na svetoj misi.
6. S božićnim vremenom dolazi nam pohod župnika i blagoslov obitelji. Sadašnje okolnosti pandemije u mnogo čemu uvjetuju i ovaj oblik našeg pastoralnog djelovanja. Iz odgovornosti i brige za zdravlje svećenika i vjernika određujemo da se blagoslov obitelji za vrijeme ove pandemije izvrši na slijedeći način: svećenicima, po vlastitoj volji, dopuštamo da idu u blagoslov isključivo onim obiteljima koje se same prijave da žele blagoslov. U ovakvom stanju trebamo pokazati poštovanje prema ljudskom strahu od nepoznatog virusa, ali i odgovornost da na bilo koji način ne pridonesemo eventualnoj ugrozi zdravlja naših vjernika. Nitko nije manje vjernik ako zbog straha ili zdravstvenih razloga nije u mogućnosti u ovom vremenu primiti svećenika u svoj dom. Zato, prije nego župnici odrede datum blagoslova obitelji potrebno je da održe sastanak sa Župnim-pastoralnim vijećem i zajedno s njima razmotre što bi u ovoj situaciji bilo najprikladnije. Ako je Župno-pastoralno vijeće mišljenja da bi blagoslov obitelji trebalo odgoditi za neko drugo vrijeme, neka se tako i postupi. Ako se Župno-pastoralno vijeće slaže s ovim prijedlogom da se ide u blagoslov obitelji koja to želi, u ovom božićnom vremenu, župnik će oglasiti datume i raspored ulica koje će pohoditi kako bi se vjernici tih ulica, koji žele primiti svećenika u svoj dom, mogli na vrijeme prijaviti župniku. I svećenici i vjernici prilikom blagoslova obitelji dužni su poštovati epidemiološke mjere. Svećenicima preporučujemo kratko zadržavanje unutar obiteljskih domova kako bi se smanjio rizik širenja zaraze. Isto tako preporučujemo svećenicima da si, po mogućnosti, nabave zaštitne maske (FFP2 ili FFP3) koje imaju bolju zaštitu i u tom smislu su sigurnije za očuvanje zdravlja. Blagoslovi se ne smiju obavljati s ceste ili ispred kuće jer to nije blagoslov zidova već obitelji i članova domaćinstva.
7. Slavlja kršćanskih sprovoda dopuštena su uz strogo pridržavanje zdravstvenih i sigurnosnih uputa mjerodavnih državnih institucija.
8. Svećenici koji pastoralno skrbe u bolnicama i staračkim domovima i drugim sličnim ustanovama trebaju slijediti upute spomenutih ustanova za prevenciju infekcije.
9. Kada je riječ o pohodu bolesnicima u njihovim domovima, uvijek je potrebno prije konzultirati se sa članovima obitelji kako, sagledavši stanje, ne bi ugrozli bolesnika ili članove obitelji.
Podsjećamo svećenike i vjernike da nam je svima kršćanska dužnost posvjedočiti solidarnost i učiniti sve da bi se spriječilo širenje virusa. Pretvorimo ovu krizu u prigodu da, unatoč ovoj kušnji, u nadi budemo radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani (usp. Rim 12,12).
Neka molitva, solidarnost i dobra djela pretvore ovaj Advent u radosno iščekivanje dolaska našeg Spasitelja.
Srdačno vas pozdravljam,
✠ Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup
GSB