U božićnom vremenu lijepi je običaj da svećenici posjećuju obitelji i zazivaju na njih Božji blagoslov. Kao uspomenu na blagoslov svećenik svakoj obitelji daje prepoznatljivu naljepnicu na kojoj se, uz slikoviti simbol ili sliku, te godinu blagoslova, nalaze i tri slova: C + M + B. U nekim pak krajevima još uvijek postoji običaj da svećenik ili njegov pratitelj na nadvratniku kredom ispiše godinu blagoslova i spomenute inicijale. Koje je njihovo značenje?
Prema jednom tumačenju ova tri slova (u ‘našoj’ verziji: G+M+B) označavaju imena triju kraljeva: Gašpara (lat. Casparus), Melkiora i Baltazara. Ipak, ovo tumačenje nije jedino! Ova tri slova zapravo su akronim latinske blagoslovne rečenice:
C = Christus
M = mansionem
B = benedicat
Ili u prijevodu: Krist neka blagoslovi (ovaj) dom!
Svakako, lijepi običaj ispisivanja slova ili lijepljenja naljepnice, znak je da je dotična obitelj primila božićni blagoslov.
* * *
Vrijeme blagoslova obitelji često postane i vrijeme prijepora oko novaca. Evo jednog razmišljanja upravo na ovu temu!
Skupljaju li župnici novce ili blagoslivljaju obitelji? Čitamo da se ljudi često pitaju i žeste na tu temu. Smisao blagoslova obitelji koji župnik obavlja jednom godišnje, pored molitve i blagoslova koji je uvijek potreban, je i župnikov posjet svojim župljanima pri kojem bi on trebao izvidjeti ima li u dotičnim obiteljima tko bolestan i nemoćan te potreban neke pomoći, trebao bi izvidjeti živi li netko u neizdrživom siromaštvu da bi ga mogao pomagati preko župnog Caritasa, također, trebao bi se u to vrijeme upoznati s novopridošlim obiteljima u župu, a i posjetiti one koje redovito ne viđa na misi, iz bilo kojih razloga, da bi im mogao biti na usluzi ako je tim ljudima nešto potrebno – možda duhovna pomoć, savjet i ispovijed, ako ga zatraže. Također, prilikom blagoslova, župnik bi trebao biti otvoren za dogovoriti neki daljnji susret s obitelji, ako se to čini potrebnim i ako ga obitelj zamoli itd.
Bitno.net