Sveta Marija Bogorodica - Nova godina

Objavljeno   

Sveta Marija Bogorodica - Nova godina

Na svetkovinu Marije Bogorodice ušli smo u novu 2016. godinu. Ovo nam je ujedno i primjer da zajedno s Marijom krenemo u nove pobjede u novoj građanskoj godini.

Sveta misa koja je slavljena u Ličkom Osiku u 11 sati predvodio je preč. Luka Blažević.

Danas je i Svjetski dan mira pa se možemo pomoliti i na tu nakanu.

Bez bratstva nije moguće graditi pravedno društvo, čvrst i trajni mir – istaknuo je papa Franjo u svojoj prvoj poruci za Svjetski dan mira

0Papa Franjo 2

Bez bratstva nije moguće graditi pravedno društvo, čvrst i trajni mir – istaknuo je papa Franjo u svojoj prvoj poruci za Svjetski dan mira, objavljenoj 12. prosinca pod naslovom „Bratstvo – temelj i put za mir“. Papa je uputio usrdan apel svima koji siju nasilje i smrt da se odreknu oružja, a osudio je korupciju i organizirani kriminal.

Odrecite se oružja i drugomu ususret idite s dijalogom, praštanjem i pomirenjem, da oko sebe gradite pravednost, povjerenje i nadu – taj apel u poruci za Svjetski dan mira, Papa upućuje svima koji oružjem siju nasilje i smrt, potičući:
„U onomu kojega danas smatrate neprijateljem, otkrijte svojega brata i zaustavite ruku!“ Želeći „obraćenje srca“, Papa poziva sve da se odreknu oružja, počevši od nuklearnoga i kemijskog. I stoga, jer će se uvijek moći naći nove izlike da se pokrene neprijateljstvo dok god bude u optjecaju velika količina naoružanja – primijetio je Sveti Otac.

Okosnica papinskog dokumenta jest bratstvo „temeljna dimenzija čovjeka“, piše Papa, bez koje, „je nemoguća izgradnja pravednoga društva“ i „čvrstog i trajnoga mira“. Papa odmah objašnjava da se ne može održati „bratstvo ako nema odnosa sa zajedničkim Ocem, njegovim posljednjim temeljem. Istinsko bratstvo među ljudima pretpostavlja i zahtijeva nadnaravno očinstvo. Korijen je bratstva – stoji nadalje u poruci – u Božjem očinstvu, koje rađa bratstvo i preobražava naš život. Glede toga, Papa podsjeća kako pripovijest o Kajinu i Abelu uči da je u ljudskoj naravi upisan poziv na bratstvo, ali i dramatična mogućnost njegove izdaje.

Papa potom ističe da se danas tom pozivu često suprotstavlja „globalizacija ravnodušnosti“, koja nas postupno navikava na patnju drugoga, zatvarajući se u sebe. Uostalom, primjećuje Papa, „oružanim se sukobima pridružuju manje vidljivi, ali zato ništa manje okrutni ratovi, koji se vode na gospodarskom i financijskom području s jednakim razornim sredstvima koji uništavaju život, obitelji i poduzeća.

Papa citira encikliku pape Pavla VI. ‘Napredak naroda’ i ‘Socijalnu skrb’ blaženoga pape Ivana Pavla II., kako bi istaknuo da se „ne samo osobe, nego i narodi, trebaju susresti u duhu bratstva“, te dodaje da je mir „nevidljivo dobro“. „Mir je opće dobro“. Bratstvo je pravi put da se pobijedi siromaštvo. Istodobno su poželjne učinkovite politike koje će promicati načela bratstva, jamčeći osobama „pristup kapitalima“ i izvorima – piše Sveti Otac.

Papa se u poruci osvrnuo i na sadašnju gospodarsko-financijsku krizu, ističući da joj je izvor u postupnom udaljavanju od Boga i bližnjega, u pohlepnom traženju materijalnih dobara, u osiromašenju međusobnih i zajedničarskih odnosa. Papa naglašava da „nizanje gospodarskih kriza mora dovesti do shodnih preispitivanja modela gospodarskog razvoja i do promjene u načinu života. Dapače, današnja kriza „može biti zgodna prigoda za obnovu krjeposti mudrosti, umjerenosti, pravednosti i jakosti“ – primijetio je Papa.

Čovjek je, tvrdi Papa, „kadar za nešto više od maksimalizacije vlastitog individualnog interesa“. Papa dakle snažno osuđuje korupciju i organizirani kriminal. Politička zajednica, upozorava Papa, ima djelovati na transparentan i odgovoran način kako bi polučila „društveni mir“.
Građani trebaju osjetiti, da ih političke vlasti, glede njihove slobode, zastupaju“. U protivnom se u odnos između građanina i ustanova uvlače stranački interesi koji izobličuju taj odnos, pogodujući uspostavljanju ozračja trajnoga sukoba“.

Papa Franjo osuđuje egoizam koji se posebice razvija u mnogim oblicima korupcije, danas vrlo rasprostranjene, u obliku kriminalnih organizacija, na lokalnoj i globalnoj razini. Te organizacije „teško vrijeđaju Boga“, štete braći i oštećuju stvoreno, tim više ako imaju vjersko obilježje – veli Sveti Otac

Papa spominje neke drame našega svijeta, poput droge, radnoga iskorištavanja, odurne trgovine ljudima i zlostavljanja maloljetnika, a posebno se osvrće na neljudske uvjete u brojnim zatvorima, gdje se krši ljudsko dostojanstvo uznika.
Posljednji članak poruke, Sveti Otac posvećuje očuvanju prirode. I ovdje je potrebno bratstvo, jer „nas često vodi pohlepa, požuda za vladanjem, a prirodu ne gledamo kao besplatni dar“ u službi braće. Papa dakle obnavlja apel protiv „sablazni“ gladi u svijetu. Neodgodiva je obveza, da se prirodna bogatstva koriste tako da nitko ne bude gladan.

Poruka, potpisana 8. prosinca, na svetkovinu Bezgrješne Djevice Marije, završava zazivom Mariji da nam pomogne shvatiti i svaki dan živjeti bratstvo koje izbija iz Srca njezina Sina, kako bi svakom čovjeku donijelo mir na ovoj ljubljenoj Zemlji.

Izvor: Radio Vatikana

Fotogalerija

Mrežna stranica www.zupa-svjosip-losik.hr koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšala funkcionalnost stranice. Korištenjem ove web stranicu bez promjene početnih postavki slažete se s našim postavkama kolačića.

Slažem se