Na sedmu nedjelju kroz godinu svete mise su slavljene u župi sv. Josipa u Ličkom Osiku u 9 i 11 sati i obje mise predvodio je preč. Luka Blažević.
Prvo čitanje na svetoj misi u 11 sati pročitala je Maja Lasić, psalam je odpjevao zbor, a drugo čitanje pročitala je Josipa Mareković. Molitvu vjernika pročitali su naši ministranti.
Vrhunac kršćanske velikodušnosti
Uz evanđelje: I opet, Isus nastupa s najvišim autoritetom, onim istim kojim je Bog izdiktirao svoj Dekalog: „Rečeno je starima (po Mojsiju od Boga-Jahve) – A ja kažem vama.“ Ovo je najjači tekst evanđelja nenasilja, pa stoga i evanđelja oslobođenja. Hoće se velike vjere, to jest da iz dna duše i srca prihvatimo Isusa kao svojega Zakonošu i Učitelja te po njemu posve uskladimo i svoje prosuđivanje i svoje ponašanje. Isus govori šokantno, proročki. Bibličari to nazivaju paradoksom. Zanimljivo kako tu riječ tumači naš Klaićev Rječnik stranih riječi: „Paradoks je originalno mišljenje koje se oštro razlikuje od općenito usvojenog mišljenja i koje protuslovi (katkada samo izvanjski) zdravom razumu.“ Isus voli istinu izraziti tako, da prenerazi i zgrane čovjeka kako bi se dublje zamislio i u tim šokantnim riječima otkrio pravu poruku. Pljusne li te tko … Otima li … Prisiljava te … Ište li … Nema te sile s kojom se ne bi ogledala tvoja velikodušnost. Jer ti vjeruješ da dobiva onaj tko gubi (usp. Mt 10,25 i dr.). I posljednja riječ današnje Isusove Besjede veoma je važna. Predstavlja vrhunski aksiom kršćanskog savršenstva: „Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.“ Zanimljivo, Luka tu kaže: „Budite milosrdni!“ (Lk 6,36). Što li je Isus rekao? U biti, to je isto. Savršenstvo o kojemu je ovdje riječ jest savršenstvo ljubavi i dobrote: Bog daje da njegovo sunce grije zle i dobre i kiša njegova mije pravedne i nepravedne. Takvi, tako savršeni, tj. milosrdni i sućutni treba da budemo mi, kršćani. Nije li već u 1. čitanju Stari zavjet postavio ljubav zakonom svetosti?
Među enciklikama pape Ivana Pavla II. možda je najmanje zapažena ona koja nosi naslov Bogat milosrđem (niz Dokumenti 61, izd. KS, Zagreb 1981). No u njoj postoji vrlo važan odlomak pod naslovom Da li je dovoljna pravednost (str. 37-39). Kršćani, uči Papa, treba da budu pobornici pravednosti. No vrlo mnogi problemi naše suvremenosti ne mogu se riješiti samo putem pravednosti: potrebna je velikodušnost koja zna odustati od svojih prava. Na takvu velikodušnost ne možemo nikoga obvezati, ali – sami smijemo, i ako hoćemo da budemo Isusovi učenici, moramo njegovati velikodušnost. Vrijedi se zamisliti nad tim trima stranicama te izvanredne Papine poruke o „višku ljubavi“ (str. 37-39). AMEN!
Iz knjige: „Sijač je Sin čovječji“, Bonavntura Duda